MarkNet N8230 Fiber Print Server

Ominaisuudet

Valokuitutekniikan huipulla

Tulostuspalvelin tukee valokuituverkkoja, joiden avulla saavutetaan tietoliikenteen paras kaistanleveys ja turvallisuus. Lexmarkin MarkNet™ N8230 Fiber Ethernet -tulostuspalvelin liitetään Lexmarkin laitteen sisäiseen Ethernet-yhteyteen jommankumman LC-standardin mukaisen kuituportin avulla. Liitäntä mahdollistaa megabitin (100Base-FX) tai gigabitin (1000Base-SX) full duplex -kuitunopeuden.

Turvallisuus ja tietojen tarkkuus

Valokuidun tavallista parempi sähkömagneettinen häiriönsieto estää radiotaajuiset häiriöt ympäristöissä, joissa esiintyy runsaasti sähkökohinaa (kuten tehtaissa ja varastoissa). Valokuitujärjestelmät eivät levitä kuparisiirtojohtojen tapaan sähkömagneettisia signaaleja, joten tietojen sähköisiin menetelmiin perustuva sieppaaminen ei ole mahdollista.

Helppo, integroitu korttiasennus

Kortti asennetaan tuettuun Lexmarkin laitteeseen ilman ulkoisia koteloita tai sovittimia. Kuituyhteys toimitetaan yhdellä helposti asennettavalla sisäisellä kortilla, joka sisältää määritykset monille Lexmarkin laitteille (katso tekniset tiedot) sekä tarvittavat sovittimet ja dokumentaation.

Verkkoyhteyksien suojaus

Tulostuspalvelin tukee standardien SNMPv3, IPSec ja 802.1x mukaista todennustietojen salausta kaikissa tuetuissa tulostimissa ja monitoimilaitteissa. VLAN-suodatuspaketin käsittelyn kaltaiset lisätoiminnot parantavat nopeutta entisestään.

Verkkoprotokollan tuki

Samanaikainen aktiivinen protokollatuki mahdollistaa tulostamisen eri järjestelmistä ilman lisämäärityksiä. Esimerkiksi Lexmarkin vakio-Ethernet-yhteys sisältää TCP/IP IPv4-, TCP/IP IPv6-, Novell- (IPX/SPX ja NetWare Directory Services) sekä LexLink (DLC/LLC) -määritykset. Lisäksi järjestelmä tukee IP-otsikoiden tarkistusta ja vastaanotetun tiedon TCP-UDP-tarkistussummia.

Upotettu Web-sivu

Upotetun Web-sivun avulla järjestelmänvalvojat voivat päivittää tulostimen laiteohjelman Flashina tai käyttää tulostimen asetuksia verkkoselaimella tulostimen tilan seuraamista ja oletusasetusten muuttamista varten.

Boxissa

  • MarkNet N8230 -kuitu-Ethernet-kortti
  • ST-ST-kytkin
  • SC-SC-kytkin
  • 1 metrin SC-LC-kaapeli
  • 1 metrin ST-LC-kaapeli
  • Kuitukortin kiinnitystarvikkeet
  • Julkaisu

Tekniset tiedot

Tuotenumero
27X0142
Tuetut Apple -käyttöjärjestelmät
Apple Mac OS X
Apple Mac OS 9.2
Tuetut Linux-käyttöjärjestelmät
Linpus Linux Desktop 9.2, 9.3
Red Hat Enterprise Linux WS 3.0, 4.0, 5.0
SUSE Linux Enterprise Server 8.0, 9.0, 10, 11
SUSE Linux Enterprise Desktop 10
openSUSE 10.2, 10.3, 11.0, 11.1
Linspire Linux 6.0
Debian GNU/Linux 4.0
Red Flag Linux Desktop 5.0, 6.0
Ubuntu 7.10
Ubuntu 8.04 LTS
Tuetut Microsoft Windows -käyttöjärjestelmät
Windows 2000
Windows XP
Windows Server 2003
Windows XP x64
Windows Server 2003 running Terminal Services
Windows 2000 Server käyttää päätepalveluja
Windows Server 2003 x64
Windows Server 2003 x64 running Terminal Services
Windows Vista
Windows Vista x64
Windows Server 2008
Windows Server 2008 x64
Windows Server 2008 running Terminal Services
Windows Server 2008 x64 running Terminal Services
Tuetut Novell-käyttöjärjestelmät
Novell® Open Enterprise Server Netwarelle NDS:llä, iPrint tai Novell Distributed Print Services (NDPS)
Novell NetWare 5.x, 6.x, jossa on iPrint tai Novell Distributed Print Services (NDPS)
Tuetut UNIX-käyttöjärjestelmät
Sun Solaris SPARC 8, 9, 10
Sun Solaris x86 10
HP-UX 11.11, 11.23, 11.31
IBM AIX 5.2, 5.3, 6.1
Muut tuetut käyttöjärjestelmät
IBM iSeries or IBM AS/400® Systems with TCP/IP with OS/400® V3R1 or later using OS/400 Host Print Transform
Virtually any platform supporting TCP/IP
Verkko tyyppi
IEEE 802.3 100BaseFX, 10BaseFL Ethernet
Liitännät
Yksi ST -liitin 50/125 tai 62.5/125 monikuitukaapelille
Verkko protokolla tuki
TCP/IP IPv4
IPX/SPX
AppleTalk™
LexLink (DLC)
TCP/IP IPv6
TCP
UDP
Verkkotulostustavat
LPR/LPD
Direct IP (Port 9100)
Socket (Raw TCP/IP)
HTTP
NDS Queue-based Printing
NDPS/NEPS (Novell Distributed Print Services, Novell Netware Enterprise Print Services)
Enhanced IP (Port 9400)
Function may vary by printer or MFP.
FTP, TFTP
IPP 1.1 (Internet Printing Protocol)
ThinPrint .print integration
Verkkohallintaprotokollat1
HTTPs (SSL/TLS)
SNMPv3
WINS
SLPv1
IGMP
BOOTP, RARP
APIPA (AutoIP)
DHCP
ICMP
DNS
SNMPv2c
Bonjour
DDNS
mDNS
ARP
NTP
Telnet
Finger
Verkon tietoturva
SNMPv3
802.1x Authentication: MD5, MSCHAPv2, LEAP, PEAP, TLS, TTLS
IPSec
Pakkauskoko (mm - K x L x S)
40 x 153 x 220 mm
Paino pakattuna (kg)
0.232 kg
Seuraava pakkauskoko (mm - K x L x S)
411.48 x 481.58 x 359.66 mm
Paino pakattuna
4.35 kg
Määrä
32
Alkuperäismaa
United States
UNSPSC koodi
43.20.14.04
1Tämä tuote sisältää ohjelmiston, jonka OpenSSL Project on kehittänyt käytettäväksi OpenSSL Toolkitissä. (http://www.openssl.org/)