Dette websted bruger cookies til forskellige formål, herunder forbedring af din oplevelse, analyser og annoncer. Ved at fortsætte med at bruge dette websted eller ved at klikke på "Acceptér og luk" accepterer du vores brug af cookies. Du kan finde flere oplysninger på siden Cookies.

CS72X, CX72x Lexmark MarkNet™ N8230 Fiber Ethernet printerserver

Partnummer: 27X0802

Funktioner

  • Tilslutningsmulighed

Produktbeskrivelse

En intern printerserver, der kan tilsluttes et 100BASE-FX- eller 1000BASE-SX-fiberoptisk netværk via et LC-stik. Understøtter TCP/IP-programtjenester (IPv4 og understøttede printere, IPV6) og er kompatibel med populære operativsystemer inklusive Novell NetWare, Microsoft Windows samt UNIX, Linux og Apple Mac OS.

Netværksprotokolunderstøttelse

Simultan aktiv protokolunderstøttelse giver mulighed for at udskrive fra forskellige systemer uden omkonfiguration. Ligesom almindelige Lexmark Ethernet forbindelser omfatter dette TCP/IP IPv4, TCP/IP IPv6, Novell (IPX/SPX inklusive NetWare Directory Services) og LexLink (DLC/LLC). Den understøtter også indbygget godkendelse af IP-headere og TCP/UDP-kontrolsummer for modtagne data.


Sikkerhed for netværkskommunikation

Printerserveren understøtter SNMPv3-, IPSec- og 802.1x-godkendelse og -datakryptering til kommunikationssikkerhed i alle understøttede printere og MFP enheder. Avancerede funktioner som pakkebehandling med VLAN-filtrering giver ekstra hastighed.


Indbygget webside

Den indbyggede webside giver administratorer mulighed for at flash-opdatere printerfirmware eller få adgang til Printer Settings via en webbrowser, så de nemt kan holde øje med printerstatus og ændre standardindstillinger.


Den fiberoptiske fordel

Understøt det ultimative inden for kommunikationsbåndbredde og -sikkerhed: fiberoptisk netværk. Lexmark MarkNet™ N8230 Fiber Ethernet printerserveren understøtter netværkskommunikation af højeste hastighed og sikkerhed via tilslutning til en af to LC-standard fiberporte til din understøttede Lexmark enheds interne Ethernet forbindelse ved fuld dupleks megabit (100Base-FX) eller gigabit (1000Base-SX) fiberhastigheder.


Nem, integreret kortinstallation

Kortet installeres i jeres understøttede Lexmark enhed uden eksterne bokse og adaptere. I får fibertilslutning i et enkelt, installerbart internt kort, der leveres konfigureret til understøttelse af mange Lexmark enheder (se specifikationer), inklusive passende adaptere og dokumentation.


Nøjagtig sikkerhed og data

Fiberoptik har større elektromagnetisk immunitet, hvilket eliminerer risikoen for interferens fra radiofrekvenser i elektrisk "støjfyldte" miljøer som en fabrik eller et lager. Og da fiberoptiske systemer ikke udsender elektromagnetiske signaler ligesom kobberbaserede transmissionslinjer, vil selv avancerede elektroniske metoder til at opsnappe information ikke fungere.

I kassen

  • Publikation
  • Hardware til fiberkortmontering
  • MarkNet N8230 Fiber Ethernet-kort
  • 1 meter SC-til-LC-kabel
  • 1 meter ST-til-LC-kabel
  • ST-til-ST-kobling
  • SC-til-SC-kobling

Generelle specifikationer

Partnummer 27X0802
Pakkestørrelse (mm - H x B x D)
  • 154.4 x 203.2 x 304.8 mm
Pakket vægt (kg)
  • 0.594 kg
Ekstra vægt (kg)
  • 5.659 kg

Kopiering

Netværkstype
  • IEEE 802.3 100BaseFX, 10BaseFL Ethernet

Tilslutning

Netværkstype
  • IEEE 802.3 100BaseFX, 10BaseFL Ethernet
Stik
  • En ST til 50/125 eller 62.5/125 multimode fiber
Netværksprotokol support
  • TCP/IP IPv6, IPX/SPX, TCP/IP IPv4, LexLink (DLC), AppleTalk™, TCP, UDP
Netværksprint metoder
  • LPR/LPD, Sikker IP (Port 96xx)..., Funktionen kan variere efter printer eller MFP., Direkte IP (Port 9100), HTTP, IPP 1.1 (Internet Printing Protocol), NDPS / NEPS (Novell Distributed Print Services, Novell Netware Enterprise Print Services), NDS Queue-baseret udskrivning, FTP, TFTP, Forbedret IP (Port 9400), ThinPrint .print integration
Protokoller til netværksadministration
  • DHCP, APIPA (AutoIP), BOOTP, RARP, mDNS, IGMP, SLPv1, Bonjour, WINS, DDNS, SNMPv3, SNMPv2c, Telnet, NTP, ICMP, DNS, ARP, HTTPs (SSL1/TLS), Finger
Netværkssikkerhed
  • IPSec, SNMPv3, 802.1x-godkendelse: MD5, MSCHAPv2, LEAP, PEAP, TLS, TTLS

Understøttede operativsystemer

Understøttede Microsoft Windows-operativsystemer
  • Windows Server 2008 x64 running Terminal Services, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2008 running Terminal Services, Windows 2000 Server, der kører Terminal Services, Windows Server 2008, Windows XP x64, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2003, Windows XP, Windows Server 2003 x64 running Terminal Services, Windows Vista x64, Windows 2000, Windows Vista, Windows Server 2003 running Terminal Services
Understøttede Apple operativsystemer
  • Apple Mac OS X, Apple Mac OS 9.x
Understøttede Linux-operativsystemer
  • Red Flag Linux Desktop 5.0, 6.0, Ubuntu 7.10, Linspire Linux 6.0, Debian GNU/Linux 4.0, SUSE Linux Enterprise Desktop 10, openSUSE 10.2, 10.3, 11.0, 11.1, SUSE Linux Enterprise Server 8.0, 9.0, 10, 11, Red Hat Enterprise Linux WS 3.0, 4.0, 5.0, Linpus Linux Desktop 9.2, 9.3, Ubuntu 8.04 LTS
Understøttede Novell operativsystemer
  • Novell NetWare 5.x, 6.x med iPrint eller Novell Distributed Print Services (NDPS), Novell® Open Enterprise Server til Netware med NDS, iPrint eller Novell Distributed Print Services (NDPS)
Understøttede UNIX operativsystemer
  • Sun Solaris SPARC 8, 9, 10, IBM AIX 5.2, 5.3, 6.1, Sun Solaris x86 10, HP-UX 11.11, 11.23, 11.31
Andre understøttede operativsystemer
  • IBM iSeries or IBM AS/400® Systems with TCP/IP with OS/400® V3R1 or later using OS/400 Host Print Transform, Virtually any platform supporting TCP/IP

Elektrisk og drift

UNSPSC kode
  • 43.20.14.04
Oprindelsesland
  • United States

1 Dette produkt indeholder software udviklet af OpenSSL Project til brug i OpenSSL Toolkit. (Http://www.openssl.org/)

Lexmark CS720de

Lexmark CS720de

Vis produkt

Lexmark CS727de

Lexmark CS727de

Vis produkt

Lexmark CX725de

Lexmark CX725de

Vis produkt

Lexmark CX725dhe

Lexmark CX725dhe

Vis produkt

Lexmark CS720dte

Lexmark CS720dte

Vis produkt

Lexmark CX727de

Lexmark CX727de

Vis produkt

Lexmark CS728de

Lexmark CS728de

Vis produkt

Lexmark CX725dthe

Lexmark CX725dthe

Vis produkt

Lexmark CS725de

Lexmark CS725de

Vis produkt

Lexmark CS725dte

Lexmark CS725dte

Vis produkt